دکتر غلامعلی حسنی
متخصص جراحی مغز و اعصاب،دیسک و ستون فقرات

عنوان: دستورالعمل زندگی بدون درد کمر(بعد از جراحی ستون فقرات)

نحوه خوابیدن:

استفاده از تخت جهت خواب الزامی است ارتفاع تخت خواب بایستی حدود 50سانتی متر و تشک تخت ، تشک طبی باشد نیاز به استفاده از تخت بیمارستانی نمی باشد تخت خواب برای تمام مدت زندگی است و نه برای گذراندن دوران بیماری، جهت حفظ انحنای ستون فقرات بایستی از بالش مناسب زیر گردن و زیر زانو استفاده نمود.

 

نحوه بلند شدن از تخت:

بایستی کاملاٌ بصورت یک رول در وضعیت خوابیده به پهلو قرار گرفته و سپس در حالیکه با دستها به تخت فشار وارد می شود با ملایمت پاها به پائین تخت آویزان شوند و ابتدا روی تخت نشست و سپس اقدام به راه رفتن نمود.

نحوه ایستادن:

بایستی در هنگام حالت ایستادن سه قوس معمول ستون فقرات حفظ شود که شامل قوس گردن - قوس مهره های پشتی و قوس کمری مهره ها می شود.

 

در صورتیکه جهت انجام کار نیاز به ایستادن بیش از چند دقیقه می باشد بایستی با استفاده از یک زیر پا ی مناسب و بصورت متناوب وزن بدن را از یک پا به پای دیگر منتقل  نموده و ارتفاع کاری که در حالت ایستاده انجام می شود به نحوی باشد که نیاز به خم کردن ستون فقرات نباشد ازایستادن ممتد بیش از 15-10 دقیقه در سه ماه اول بعد از جراحی ستون فقرات بایستی اجتناب نمود و در صورت ضرورت کاری بایستی بصورت متناوب پوزیشن تغییر پیدا کند.

 

نحوه نشستن:

نشستن بیشتر از خوابیدن و ایستادن و راه رفتن فشار به ستون فقرات وارد می کند و لذا زمان نشستن بعد از جراحی بتدریج بایستی افزایش پیدا کند نشستن در سه ماه اول بعد از جراحی بیش از 15-10 دقیقه نبایستی باشد صندلی بایستی متناسب با قد بیمار ارتفاع مناسب داشته و پشتی آن کاملاٌ عمود باشد کف صندلی بایستی نسبتاٌ سفت بوده و ارتفاع حدود 50سانتی متر داشته باشد. صندلی چرخدار و چرخان نباشد و بهتر است جهت بلند شدن راحت تر زیر دستی داشته باشد و زمان نشستن زاویه کمر به گردن بایستی 90 درجه بوده و از یک پشتی کوچک جهت پر کردن قوس کمری استفاده نموده جهت راحتی بیشتر می توان از زیر پا ی با ارتفاع کم استفاده نمود.

 

در صورتیکه جهت انجام شرایط شغلی نیاز به پوزیشن نشسته باشد بایستی ضمن حفظ قوس های ستون فقرات در وضعیت مناسب از زیر پا ی مناسب و زیر دستی مناسب استفاده نموده و از قوز کردن اجتناب نمود.

بعد ازحدود  1/5 ساعت کارکردن 7-5 دقیقه اقدام به راه رفتن نموده بعد از حدود 4 ساعت کار 20 دقیقه در پوزیشن مناسب دراز کشید.

 

نحوه  پوشیدن جوراب و کفش:

از خم شدن کمر جهت پوشیدن کفش و جوراب و یا مسح پا برای وضو بایستی پرهیز نموده برای این کار باید روی صندلی مناسب نشسته و  مطابق شکل اقدام نمود.

نحوه خم شدن به پائین:

بعد از جراحی ستون فقرات جهت برداشتن چیزی از روی زمین و یا قفسه های پائین معمولاٌ خم و راست شدن مشکل می باشد و خصوصاٌ در بیمارانی که تحت جراحی ستون فقرات قرار می گیرند بایستی از خم و راست شدن مکرر ستون فقرات اجتناب نمود. در صورتیکه زانوها مشکل نداشته باشند با خم کردن زانوها و حداکثر خم کردن 30 درجه در کمر می توان در صورت ضرورت اجسام سبک را برداشت ولی در کل باید وسایلی را که فرد بصورت روزانه به آنها نیاز دارد را در محلی قرار دهد که دسترسی به آن آسان باشد.

نحوه بلند کردن وزنه:

در 6 هفته بعد از جراحی نبایستی وزنه بیش از 2/5کیلوگرم  و پس از آن نیز نباید وزنه بیش از 5تا6 کیلوگرم را بلند کرد. برای بلند کردن وزنه کمر بایستی در وضعیت مستقیم قرار گرفته و زانو ها خم شود.و وزنه مورد نظر به بدن نزدیک باشد.با ملایمت باید حرکت کرده و از حرکات ناگهانی اجتناب نمود و نیروی وزنه باید بیشتر به دستها و زانوها منتقل شود و نه به کمر.

نحوه نماز خواندن:

بیمارانی که تحت جراحی دیسک کمری ساده ستون فقرات بدون وسیله گذاری قرار می گیرند در سه هفته اول بعد از جراحی و تمام بیمارانی که تحت جراحی فیوژن و وسیله گذاری قرار می گیرند بایستی جهت نماز خواندن از صندلی و میز در ارتفاع مناسب جهت جلوگیری از خم و راست شدن ستون فقرات استفاده نمایند.

جهت وضو گرفتن و مسح پا بایستی در حالت نشسته روی صندلی پای مذبور را روی زانوی دیگر گذاشت و اقدام به مسح پا نمود.

نحوه رانندگی کردن:

بیمارانی که تحت جراحی دیسک کمری ساده ستون فقرات بدون وسیله گذاری قرار می گیرند بعد از 6 هفته و بیمارانی که تحت جراحی فیوژن و وسیله گذاری ستون فقرات قرار میگیرند بعد از 12 هفته می توانند اقدام به رانندگی نمایند. رانندگی بایستی با زمان کم و متناسب با توانمندی فرد در شرایط بدون درد در مسافت های کوتاه و بدون ترافیک و با صندلی مناسب شروع شده و بتدریج بر حسب عدم وجود درد و محدویت و نیاز فرد افزایش یابد. ارتفاع صندلی اتومبیل باید در حد امکان بلند بوده و به پدال اتومبیل نزدیک باشد زاویه کمر و گردن در حد 90 درجه باشد و از پشتی و تکیه گاه مناسب استفاده شود زاویه پاها با کلاج حدود 135 درجه باشد.

ورزش های مناسب  :

ورزش مناسب بعد از جراحی جهت حفظ قدرت ستون فقرات بسیار مهم می باشد در زمان بستری شدن در بیمارستان چند هفته بعد از جراحی راه رفتن بهترین راه بهبود و تقویت سطح سلامتی می باشد و بعد از آن متناسب با شرایط بیمار بایستی یک ورزش مستمر انتخاب شود.

زمان بهبودی نسبی افراد و میزان بهبود نسبی افراد پس از جراحی بیمار متفاوت و متغیر می باشد و هیچ بیماری با بیمار دیگر قابل مقایسه نیست و میزان بهبودی نهایی تحت تاثیر فاکتورهای بسیار زیادی قرار دارد. فاکتورهایی مانند سن بیمار،وزن بیمار،بیماری های زمینه ای قبلی،وجود دیابت،بیماری های قلبی عروقی،فشار خون،مصرف دخانیات،پوکی استخوان،آرتروز مفاصل،بیماری های روحی وعصبی،حمایت خانوادگی

همیشه به یاد داشته باشید که ...

ستون فقرات نیاز دارد قبل از اینکه فعالیت های روزمره شروع شود ترمیم یابد و ترمیم شدن ستون فقرات تحت تاثیر فاکتورهای بسیار متنوعی می باشد ولی بایستی هر فرد همیشه به صدای بدن خود گوش کند که آیا هر گونه فعالیتی سبب درد می شود و یا خیر، با رعایت اصول کلی قبل ،متناسب با کمر درد، فعالیت های روزمره اش را تنظیم نمایند.

 

 

 

تاریخ: ۱۳۹۲/۱۲/۱۳