دکتر غلامعلی حسنی
متخصص جراحی مغز و اعصاب،دیسک و ستون فقرات

عنوان: لیزر درمانی از تفکرات عامیانه تا حقایق علمی

 

به طور کلی 3 گروه از کاربرد لیزر برای جراحی های ستون فقرات و یا جراحی با لیزر صحبت می کنند ، که 2 گروه صحبتی غیر واقعی دارند . گروهی از همکاران طب فیزیکی یا فیزیوتراپیست از نوعی لیزر جهت فیزیوتراپی و ترموتراپی استفاده می کنند که به صورت ناصحیح سهواٌ یا عمداٌ عنوان می کنند که با لیزر جراحی می نمایند .

نمی توان منکر استفاده از تاثیرات و مزایای استفاده از لیزرتراپی در اقدامات فیزیوتراپی بود  ولی عنوان جراحی با لیزر و  یا توصیه ی استفاده از آن برای تمام بیماران شامل بیماران کمر درد ساده یا آسیب­های جدی­تر ستون فقرات که قطعا کاندید جراحی می باشند و یا حتی استفاده از آن در بیمارانی که به دلیل مشکلات مختلف ستون فقرات دچار عوارض شده­اند سبب بی اعتمادی تدریجی بیماران به گروه پزشکی می شود . لازم است توسط همکاران فیزیوتراپیست و یا طب فیزیکی انتخاب بیماران به صورت مناسب صورت گرفته و از عنوان جراحی با لیزر پرهیز شود .

به ندرت نیز همکاران جراحی اعصاب جهت هم آوا شدن با بیمار و تلطیف سختی جراحی علی رغم استفاده از روش های معمول جراحی های ستون فقرات برای آسیب­های ساده دیسک کمر یا گردن و یا در موارد استفاده از آندوسکوپ در جراحی ستون فقرات عنوان می نمایند که جراحی لیزری انجام داده­اند. اگرچه این عنوان بعضا سبب کاهش استرس بیماران می شود ولی در طولانی مدت سبب بی اعتمادی بیماران خواهد شد .

ولی به طور واقعی استفاده از لیزر- پلاسما و یا روش­های مشابه مثل coblation  از سال­ها قبل در جراحی ستون فقرات در اقصی نقاط دنیا استفاده شده است که نتایج آن هنوز در دست بررسی است .

ولی آنچه که بیماران در مورد جراحی لیزری بایستی بدانند این است که استفاده از جراحی­های لیزری یا پلاسمایی در تمام بیماران کاربرد ندارد . و کاربرد آن بصورت کلی برای بیمارانی است که دچار آسیب­های دیسک و ستون فقرات می باشند که علی رغم اقدامات درمانی طبی شامل دارو ‍‍‍و استراحت و فیزیوتراپی بهبود نیافته عوارض عصبی فشار ناشی از فتق دیسک در موارد مختلف نداشته . ناپایداری­های ستون فقرات که نیاز به روش های بازسازی ستون فقرات داشته باشند ندارند. پارگی دیسک و آزاد شدن قطعه دیسک داخل کانال نخاع و کنار ریشه عصبی ندارند و در کل پزشک متخصص بر این نتیجه برسد که علی رغم نیاز بیماران به جراحی سود جراحی باز در رفع علایم در مقایسه با باز کردن عضلات و بی هوش کردن یا بی حسی نخاعی قابل توجه نباشد و لذا توصیه می شود در این بیماران که کمتر از 4 درصد بیمارانی می باشند که نیاز به اقدامات جراحی ستون فقرات دارند جهت کاهش حجم کلی فضای دیسک و کم کردن اثر فشاری دیسک از روش­های فوق استفاده شود .

چنین روشی بایستی در بیمارستان و یا کیلینیک­های جراحی و توسط پزشکان متخصص انجام شود و نیاز به وارد کردن یک پروب خاص به فضای دیسک دارد و اثر بخشی آن تدریجی و اثر آن تسکینی می باشد و به تدریج و با توجه به پاتوفیزیولوژی آسیب­های دیسک کمری یک درمان دایمی و قطعی تلقی نمی شود . پس تکنیک­هایی که در بعضی مطب ها و توسط بعضی همکاران فیزیوتراپ و طب فیزیکی و حتی بعضا جراحان اعصاب با استفاده از لیزر سطح پوست انجام می شود یک جراحی لیزر تلقی نمی شود.

 

دکتر غلامعلى حسنی

متخصص جراحی مغز و اعصاب ، دیسک و ستون فقرات

 

تاریخ: ۱۳۹۲/۰۶/۲۷